System operacyjny CP/M
CP/M jest prostym systemem operacyjnym, który został wyprodukowany przez Digital Research. CP/M dopuszcza działanie wyłącznie jednego procesu, co było charakterystyczne dla wczesnych lat 80.
Pierwotnie napisany dla procesora Intel 8080, używany był na Zilogu Z80. System CP/M cechował się ograniczonym zestawem poleceń wewnętrznych, a także interpretatorem tych poleceń.
System udostępniał takie aplikacje jak edytor tekstu WordStar, arkusz kalkulacyjny Multiplan, a także specjalistyczne programy. System CP/M umożliwiał korzystanie z języków C, BASIC, Fortran oraz Pascal.
Digital Research DOS to rozwinięcie CP/M, które przeznaczone było dla komputerów domowych oraz klasy GEMDOS. W Polsce, system ten był instalowany na komputerach ComPAN-8 czy Elwro 800 Junior.
CP/M był również stosowany w klonach ZX Spectrum, które produkowane były przez Timex. Na niektórych wersjach, uboższych pod względem pamięci RAM, uruchomienie systemu operacyjnego nie było możliwe, ponieważ wymagał on odpowiednio dużej pamięci.
Polecane artykuły
Wiedza ekonomiczna społeczeństw – czy jest wystarczająca?
Czy przeciętny obywatel dowolnego państwa rozumie ekonomiczne procesy? Czy został wyposażony w jakąkolwiek wiedzę, która daje mu sensowny ogląd sytuacji? Niestety nie. To dość generalna przypadłość dotycząca w zasadzie wszystkich współczesnych państw. Europa, choć tradycyjnie oświecona i stanowiąca
System operacyjny Apple, czyli iOS
System operacyjny iOS został wyprodukowany przez firmę Apple z przeznaczeniem na urządzenia mobilne. Chodzi tu o takie urządzenia jak iPhone, iPad, a także iPod touch. Wcześniej system funkcjonował pod nazwą iPhone OS i dopiero w 2010 roku przyjął nazwę iOS. System mobilny opiera się na systemie Ma