Literatura irlandzka

Irlandia jest matką wielu popularnych do dzisiaj autorów, którzy zajmują kluczowe miejsce w kulturze europejskiej. Wśród powieściopisarzy wyróżnić można chociażby Oscara Wilde’a, James’a Joyce’a, a wśród dramaturgów Samuela Becketta czy Olivera Goldsmitha. Choć powieści Irlandczyków cieszą się niesłabnącą sławą to najbardziej popularną formą wśród pisarzy irlandzkich pozostają formy krótkie, takie jak opowiadania i nowele.
Przeczytaj również: Uchwyty na napoje – nie tylko dla kierowcy
Najbardziej znanym pisarzem, który bezpośrednio kojarzony jest kulturą swojego państwa jest James Joyce, którego twórczość obfituje w nawiązania do tradycyjnego języka irlandzkiego. Znany ze swoich ekscentrycznych eksperymentów językowych pisarz w dwóch najważniejszych dziełach często bawi się również językiem irlandzkim. W języku poetyckim Irlandii przez bardzo długi czas stosowano klasyczne zabiegi artystyczne.
Przeczytaj również: Roletki przeciw słoneczne czy przyciemniane szyby
Zmienić miało to dopiero nadejście Irlandzkiego Odrodzenia Literackiego, podczas którego pisarz William Butler Yeats zrewolucjonizował nie tylko język dzieł lirycznych, ale również sposób odczuwania poezji.
Przeczytaj również: Samochód dla całej rodziny
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Urządzamy mieszkanie: wybieramy lampy
Tak, jeśli chodzi o wybór oświetlenia do naszego nowego mieszkania, to jest on tak samo istotny i trudny zarazem, jak wybór mebli, czy koloru ścian. Przecież to oświetlenie zostanie z nami na dłużej. Ma być estetyczne i funkcjonalne. Ma sprawiać, że w domu jest widno, ale z drugiej strony ma też nad

Zamek Neuschwanstein
Ten nazywany „bajkowym” zapierający dech w piersiach zamek znajduje się w Alpach, w południowej części Bawarii w Niemczech. Wzniesiony został w 1869 roku na polecenie bawarskiego króla Ludwika II. Wybudowano go na stromych skalnych ścianach nad przełomem rzeki Pöllat.Przeczytaj również: Uchwyty na n