5m

-4m lub 6m-

Zamek Neuschwanstein

Ten nazywany „bajkowym” zapierający dech w piersiach zamek znajduje się w Alpach, w południowej części Bawarii w Niemczech. Wzniesiony został w 1869 roku na polecenie bawarskiego króla Ludwika II. Wybudowano go na stromych skalnych ścianach nad przełomem rzeki Pöllat.

Zamek Neuschwanstein to symbol romantycznej architektury i tragicznej historii. Odzwierciedla on ucieczkę króla Ludwika II, zwanego czasem Szalonym, Bajkowym lub Łabędziem, w świat mitów i legend. Spowodowane było to zarówno trudną sytuacją polityczną, wojną prusko – austriacką, a następnie wojną francusko – pruską, a także utratą niepodległości Bawarii.

W 1886 roku Ludwik II został uznany za niepoczytalnego i pozbawiony tronu. Zmarł dwa lata później w niejasnych okolicznościach. Zamek Neuschwanstein jest wzorowany na słynnym zamku Wartburg oraz legendach o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu.

Wnętrze zamku opływa złotem, komnaty zdobią freski ukazujące scenki ze średniowiecza. Jest to w wielu rankingach najpiękniejszy zamek Europy.