5m

-4m lub 6m-

Wibrująca łyżeczka

Jedzenie to zwykle czynność, która nie sprawia zdrowemu człowiekowi żadnych problemów. Prawdziwym wyzwaniem spożywanie posiłków staje się jednak dla osób, dotkniętych chorobą Parkinsona. Trzęsące się dłonie nieraz uniemożliwiają im swobodne nabieranie potraw, przez co chorzy stają się zależni od innych. Aby pozwolić im na pełną samodzielność, zaprojektowano specjalną wibrującą łyżeczkę, idealnie dopasowaną do ich potrzeb. Urządzenie nosi nazwę Liftware.

Zostało ono stworzone przez firmę Lift Labs z San Francisco. Nie wiadomo jednak, czy innowacyjna łyżeczka w ogóle cieszyłaby się taką popularnością, gdyby projektem nie zainteresowało się Google. Koncern wykupił udziały korporacji i teraz twórcy Liftware pracują dalej nad jej optymalizacją w tajnych laboratoriach. Sekret działania łyżeczki tkwi we właściwej wibracji. Intuicyjne urządzenie w pierwszym kroku odczytuje ruchy dłoni trzymającej go osoby, a następnie drga w taki sposób, by zniwelować niepożądane ruchy ręki, nad którą chory nie panuje.

Tym sposobem możliwe jest w pełni samodzielne spożywanie posiłków, co wpływa na komfort psychiczny ludzi, zmagających się z tą przypadłością.

Za pomocą kina domowego uruchomisz głośniki bluetooth i posłuchasz muzyki