5m

-4m lub 6m-

Taniec irlandzki

Istnieje kilka form tradycyjnego tańca irlandzkiego, do którego zaliczyć można chociażby polkę, reel, jig, step czy hornpipe. Spekuluje się, że taniec irlandzki zapoczątkowali celtyccy druidzi, którzy stosowali te formę ekspresji podczas religijnych i magicznych rytuałów.

Najbardziej znaną formą tańca irlandzkiego jest step dance polegający na tańcu w specjalnie do tego przeznaczonych butach. Tancerz podczas występu powinien nieustannie uśmiechnięty, wyprostowany, a ręce trzymać powinien nieruchomo, tak, aby publiczność mogła skupić się na ruchach nóg.

Najważniejszym elementem występu tanecznego jest rytm, stąd step dzieli się pod względem rytmu na reel, jig i hornpipe. Taniec polega przede wszystkim na rytmicznym uderzaniu obcasem w podłogę, dzięki czemu wytwarzany jest charakterystyczny dźwięk.

Ze względu na swoją dynamikę taniec irlandzki bardzo często jest elementem dużych festiwali i przedstawień o charakterze rozrywkowym. Jednym z najbardziej znanych tancerzy jest Michael Flatley, który potrafi wykonać 37 uderzeń obcasem na sekundę.