5m

-4m lub 6m-

System operacyjny CP/M

CP/M jest prostym systemem operacyjnym, który został wyprodukowany przez Digital Research. CP/M dopuszcza działanie wyłącznie jednego procesu, co było charakterystyczne dla wczesnych lat 80.

Pierwotnie napisany dla procesora Intel 8080, używany był na Zilogu Z80. System CP/M cechował się ograniczonym zestawem poleceń wewnętrznych, a także interpretatorem tych poleceń.

System udostępniał takie aplikacje jak edytor tekstu WordStar, arkusz kalkulacyjny Multiplan, a także specjalistyczne programy. System CP/M umożliwiał korzystanie z języków C, BASIC, Fortran oraz Pascal.

Digital Research DOS to rozwinięcie CP/M, które przeznaczone było dla komputerów domowych oraz klasy GEMDOS. W Polsce, system ten był instalowany na komputerach ComPAN-8 czy Elwro 800 Junior.

CP/M był również stosowany w klonach ZX Spectrum, które produkowane były przez Timex. Na niektórych wersjach, uboższych pod względem pamięci RAM, uruchomienie systemu operacyjnego nie było możliwe, ponieważ wymagał on odpowiednio dużej pamięci.