5m

-4m lub 6m-

Subwoofer

Subwoofer to głośnik będący dodatkowym wyposażeniem systemów stereo lub zestawów wielokanałowych. Subwoofer swoje zastosowanie odnajduje najczęściej w zestawach kina domowego 3.1., 5.

1., czy 7.1. Podstawową funkcją tego głośnika jest umożliwienie odtwarzania dźwięków o najniższych częstotliwościach, w granicach od dwudziestu do dwustu pięćdziesięciu Herców.

Stąd też subwoofer bardzo często określany jest mianem głośnika niskotonowego.

Podział subwooferów

Na rynku można odnaleźć dwa rodzaje subwooferów. Pierwszym z nich jest subwoofer aktywny. Głośnik ten posiada własny, wbudowany wzmacniacz wpływający na wzmocnienie odtwarzanego dźwięku.

W takim urządzeniu, przy pomocy aktywnego lub pasywnego filtru dolnoprzepustowego następuje filtracja sygnału. Z kolei subwoofer pasywny, w przeciwieństwie do aktywnego nie ma wbudowanego własnego wzmacniacza, przez co konieczne jest dostarczanie do niego sygnału już wzmocnionego. Z kolei filtracja sygnału w tym rodzaju subwoofera, również ma miejsce przy pomocy pasywnego filtru dolnoprzepustowego.

Sposób działania subwooferów

W przypadku systemów stereo, sygnał trafia do subwoofera przez filtr dolnoprzepustowy.

Zadaniem tego filtru jest wydzielenie niskoczęstotliwościowych składowych, które są wspólne dla kanałów o niskich i wysokich częstotliwościach. Z kolei w systemach wielokanałowych wyodrębniony jest kanał niskich częstotliwości, w pamięci którego zapisywane zostają dźwięki przeznaczone dla przetworzenia przez subwoofer.

Najlepsze subwoofery

Podobnie jak jest w przypadku innych sprzętów stereo, również pośród subwooferów można odnaleźć propozycje niższej i wyższej jakości. Na najwyższej półce cenowej można odnaleźć takie doskonałe modele jak Rel T/9i, Paradigm Monitor Sub 10, czy Sumiko S9.

Poniżej dwóch tysięcy złotych można także kupić ciekawe modele subwooferów m.in. JBL Studio 150p, JAMO SUB 660, ROTH AUDIO KH20, PARADIGM PDR-W100, MISSION MS300, czy WHARFEDALE SPC 10. Tych, którzy nie chcą przepłacać z pewnością zadowoli Indiana Line model BASSO 840 lub MIO SUB, czy Yamaha model NS-SW050 lub NS-SW100.

Za pomocą kina domowego uruchomisz głośniki bluetooth i posłuchasz muzyki