5m

-4m lub 6m-

Samodezynfekująca się klamka

Klamki bardzo często uznaje się za przedmioty, które zbierają najwięcej zarazków i bakterii. Zwykle ludzie starają się więc ich nie dotykać, zwłaszcza, jeśli znajdują się w miejscach publicznych, takich jak łazienki w galeriach handlowych, szkołach czy biurach. Na szczęście problem zauważyli pomysłowi licealiści z Chin i zaproponowali rozwiązanie, które znacznie pomoże w tej kwestii. Wspólnymi siłami King Pong „Michael” Li oraz Sun Ming „Simon” Wong stworzyli samodezynfekującą się klamkę.

Co ważne, na swój projekt wydali jedynie 13 dolarów. Badania niezwykłego przedmiotu wykazały, że jest on w stanie usunąć aż do 99,8% bakterii, znajdujących się na jego powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ do jego produkcji licealiści wykorzystali tlenek tytanu, który ma za zadanie pochłaniać drobnoustroje, a jego działanie wzmocnili lampą, emitującą promienie UV. Co ważne, wynalazek jest także w pełni ekologiczny, ponieważ energię, potrzebną do wytworzenia światła, uzyskuje się poprzez otwieranie i zamykanie drzwi.

Technologia, wymyślona przez zdolnych Chińczyków, świetnie sprawdzi się w przypadku wszelkiego rodzaju poręczy i uchwytów, które są często dotykane przez wielu ludzi.