5m

-4m lub 6m-

Nvidia

Nvidia to amerykańska firma informatyczna, która zajmuje się produkcją procesorów graficznych. Obecnie firma zajmuje się przede wszystkim produkcją układów scalonych, które później, przez ich klientów wykorzystywane są do stworzenia kart graficznych.

W przeszłości Nvidia sama była producentem gotowych produktów tego rodzaju. Firma rozpoczęła działalność w 1993 roku z inicjatywy Jen-Hsun Huanga, Chrisa Malachowsky’ego i Curtisa Priema.

Siedziba firmy znajduje się w Santa Clara w stanie Kalifornia. Najważniejszymi produktami, które na swoim koncie ma firma Nvidia są układy graficzne z rodziny Geforce.

Oprócz linii, która stała się najpopularniejszymi układami wśród obiorców indywidualnych, Nvidia jest też twórca układów, które przeznaczone są do odbiorców profesjonalnych. Nvidia Quadro jest układem stworzonym z myślą o architektach, a Tesla to układy odpowiedzialne za obliczenia inżynieryjno-naukowe.

Współcześnie najpopularniejszymi układami stworzonymi przez Nvidię pozostaje rodzina Geforc’e, której najnowsza seria 900 cieszy się sporą popularnością wśród obiorców. Karty z tej serii znajdują zastosowanie przede wszystkim jako karty gamingowe.