Modernistyczna bryła w Liege

Główny dworzec kolejowy w Liege to dowód na to, że architektura dworców kolejowych nie musi być nudna i szara. Hiszpański architekt Santiago Calatravy dał się ponieść szaleństwu przy projektowaniu budynku dworca kolejowego Liege-Guillemins. W 1838 roku powstał tutaj pierwszy dworzec w mieście, jednak przez lata zmieniał on swoje oblicze.
Przeczytaj również: Uchwyty na napoje – nie tylko dla kierowcy
Budowa obecnego rozpoczęła się w roku 2000 i trwała 9 lat. Liege, które dotychczas słynęło z produkcji czekolady, zaczęło rozwijać się w przemyśle technologicznym. Obecny wygląd dworca ma nie tylko stanowić połączenie z europejskimi ośrodkami, ale także ma za zadanie wspierać ideę odnowy miasta i zmian jego wizerunku.
Przeczytaj również: Roletki przeciw słoneczne czy przyciemniane szyby
Kształt budynku dworca ma przypominać łagodne wzgórza Cointe, a transparentna konstrukcja bez ścian ma zamazać granicę między architekturą a otoczeniem. Wizualna łączność z miastem i dostęp do światła dziennego to duże zalety budynku. Można powiedzieć, że bryła w kolorze białym przypomina futurystyczną rzeźbę.
Przeczytaj również: Samochód dla całej rodziny
Podróżujący mogą nieopodal zobaczyć także gmach pierwszego budynku dworca, zbudowanego według ówczesnych kanonów kolejowego piękna i stwierdzić jak ogromne zmiany zaszły nie tylko w budownictwie i architekturze, ale także w naszym życiu.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Urządzamy mieszkanie: wybieramy lampy
Tak, jeśli chodzi o wybór oświetlenia do naszego nowego mieszkania, to jest on tak samo istotny i trudny zarazem, jak wybór mebli, czy koloru ścian. Przecież to oświetlenie zostanie z nami na dłużej. Ma być estetyczne i funkcjonalne. Ma sprawiać, że w domu jest widno, ale z drugiej strony ma też nad

Zamek Neuschwanstein
Ten nazywany „bajkowym” zapierający dech w piersiach zamek znajduje się w Alpach, w południowej części Bawarii w Niemczech. Wzniesiony został w 1869 roku na polecenie bawarskiego króla Ludwika II. Wybudowano go na stromych skalnych ścianach nad przełomem rzeki Pöllat.Przeczytaj również: Uchwyty na n