5m

-4m lub 6m-

Modernistyczna bryła w Liege

Główny dworzec kolejowy w Liege to dowód na to, że architektura dworców kolejowych nie musi być nudna i szara. Hiszpański architekt Santiago Calatravy dał się ponieść szaleństwu przy projektowaniu budynku dworca kolejowego Liege-Guillemins. W 1838 roku powstał tutaj pierwszy dworzec w mieście, jednak przez lata zmieniał on swoje oblicze.

Budowa obecnego rozpoczęła się w roku 2000 i trwała 9 lat. Liege, które dotychczas słynęło z produkcji czekolady, zaczęło rozwijać się w przemyśle technologicznym. Obecny wygląd dworca ma nie tylko stanowić połączenie z europejskimi ośrodkami, ale także ma za zadanie wspierać ideę odnowy miasta i zmian jego wizerunku.

Kształt budynku dworca ma przypominać łagodne wzgórza Cointe, a transparentna konstrukcja bez ścian ma zamazać granicę między architekturą a otoczeniem. Wizualna łączność z miastem i dostęp do światła dziennego to duże zalety budynku. Można powiedzieć, że bryła w kolorze białym przypomina futurystyczną rzeźbę.

Podróżujący mogą nieopodal zobaczyć także gmach pierwszego budynku dworca, zbudowanego według ówczesnych kanonów kolejowego piękna i stwierdzić jak ogromne zmiany zaszły nie tylko w budownictwie i architekturze, ale także w naszym życiu.