5m

-4m lub 6m-

Literatura irlandzka

Irlandia jest matką wielu popularnych do dzisiaj autorów, którzy zajmują kluczowe miejsce w kulturze europejskiej. Wśród powieściopisarzy wyróżnić można chociażby Oscara Wilde’a, James’a Joyce’a, a wśród dramaturgów Samuela Becketta czy Olivera Goldsmitha. Choć powieści Irlandczyków cieszą się niesłabnącą sławą to najbardziej popularną formą wśród pisarzy irlandzkich pozostają formy krótkie, takie jak opowiadania i nowele.

Najbardziej znanym pisarzem, który bezpośrednio kojarzony jest kulturą swojego państwa jest James Joyce, którego twórczość obfituje w nawiązania do tradycyjnego języka irlandzkiego. Znany ze swoich ekscentrycznych eksperymentów językowych pisarz w dwóch najważniejszych dziełach często bawi się również językiem irlandzkim. W języku poetyckim Irlandii przez bardzo długi czas stosowano klasyczne zabiegi artystyczne.

Zmienić miało to dopiero nadejście Irlandzkiego Odrodzenia Literackiego, podczas którego pisarz William Butler Yeats zrewolucjonizował nie tylko język dzieł lirycznych, ale również sposób odczuwania poezji.