5m

-4m lub 6m-

Linux

Linux należy do systemów operacyjnych wywodzących się z rodziny uniksopodobnych. To wolne i otwarte oprogramowanie, które zezwala na dowolne wykorzystywanie i modyfikowane kodu źródłowego. Taki kod może być także dowolnie rozpowszechniany.

Zastosowanie Linuxa odnosi się do środowisk serwerowych. System operacyjny działa na różnych sprzętach komputerowych, a w tym na komputerach osobistych, superkomputerach oraz telefonach komórkowych, telewizorach i routerach. System stosuje się jako podstawę serwerów, zapór sieciowych oraz routerów.

Linux jest niezwykle stabilnym, bezpiecznym i łatwo modyfikowalnym systemem operacyjnych. Z tych względów stosowany jest przez kontrwywiad, agencje wywiadowcze, niektóre instytucje finansowe oraz banki. Na tym systemie oparty jest system notowań na Wall Street oraz Londyńska Giełda.

Linux został doceniony także przez przemysł filmowy, gdzie używany jest do tworzenia efektów specjalnych i animacji. Z tego systemu korzysta nawet aparatura medyczna, a w tym tomografy komputerowe.