5m

-4m lub 6m-

Hymn Irlandii

Hymn Irlandii, podobnie jak flaga tego kraju, jest symbolem suwerenności państwa od korony brytyjskiej i jest bezpośrednim nawiązaniem do walk niepodległościowych. Hymn jest rodzajem stylizacji na pieśń żołnierską i został napisany w 1906 roku przez Peadara Kearney’a. Muzyka została skomponowana przez Patrika Heeney’a.

Przed zatwierdzeniem pieśni jako oficjalnego hymnu narodowego, tę rolę pełniła tradycyjna pieśń patriotyczna God Save Ireland. Hymn w oryginale został napisany w języku angielskim i w takiej formie został opublikowany w irlandzkim czasopiśmie Irish Freedom. Angielska wersja tekstu została przetłumaczona na język irlandzki przez Liama O’Rinna, by tym bardziej podkreślić odrębność Irlandii.

Oficjalnie jedynie część tekstu, konkretnie refren, została zatwierdzona jako hymn państwowy. Hymn wykonywany jest w języku Irlandzkim przez wszystkich mieszkańców wyspy, a angielska wersja śpiewana jest przez irlandzkich emigrantów, którzy nie znają języka irlandzkiego. Nazwa hymnu to Amhrán na bhFiann co można przetłumaczyć jako „Żołnierska pieśń”.