5m

-4m lub 6m-

Bran w Rumunii

W rumuńskich Karpatach w miejscowości Bran w Siedmiogrodzie znajduje się zapierający dech w piersiach zamek. Ta wzniesiona pod koniec czternastego wieku forteca miała za zadanie strzec przełęcz i szlak handlowy z Wołoszczyzny do Siedmiogrodu. Zamek od 1498 roku znajdował się pod zarządem miasta Braszów.

W roku 1921 stał się letnią rezydencją królowej Marii. Bram Stoker, pisarz i twórca postaci hrabiego-wampira Drakuli miał ogromny wpływ na popularność zamku. Jako siedzibę swojej głównej, literackiej postaci, wzorowanej na hospodarze wołowskim Vladzie Țepesu, zwykło się uważać właśnie zamek w Branie a nie prawdziwą jego siedzibę czyli zamek Poenari.

Dzisiaj przy wejściu do zamku są restauracje. W menu mają tylko dania o „draculowych” nazwach i cenach czterokrotnie wyższych od tych w sąsiednich miejscowościach. Sama miejscowość to kilometry ulicznych bazarów z najróżniejszego typu wyrobami i gadżetami.

Można tu nabyć naczynia, ceramikę i wiele innych pamiątek i produktów regionalnych. Warto także zaopatrzyć się w wino Drakula – Cabernet, z rzekomo zamkowej piwnicy.